Одмрзавање плата у јавном сектору од јануара 2011. године

Београд, 1. септембар 2010. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је да је са Међународним монетарним фондом (ММФ) постигнут договор о одмрзавању плата у јавном сектору од јануара 2011. године, као и да Влада предложи Скупштини Србије усвајање Закона о фискалној одговорности.

Цветковић је у интервјуу за данашње издање дневног листа “Прес” истакао да ће запосленима у јавном сектору током наредне године зараде бити повећане у три наврата – у јануару, априлу и октобру.

Он је указао на то да је у преговорима са ММФ-ом констатовано да се договорени програми успешно спроводе, да се буџет боље пуни него у првом кварталу ове године, као и да српска економија расте нешто брже него у претходна четири месеца.

Председник Владе је објаснио да је на основу тих параметара постигнут договор о томе да у 2011. години буду одмрзнуте плате у јавном сектору и пензије.

Цветковић је навео да ће повећање у јануару бити на основу раста цена претходних шест месеци, априлско повећање ће бити базирано на расту цена плус половина раста БДП-а и редовно октобарско повећање плата у складу са инфлацијом.

Премијер је додао да је поред повећања плата са ММФ-ом постигнут договор да Влада Србије у наредне две-три недеље преда парламенту Закон о фискалној одговорности.

Најважнији елементи у том закону су, како је нагласио, да ћемо ми у овој години имати дефицит од приближно 4,75 одсто, да ће се он наредне године смањити на четири одсто и да ће се наредних година дефицит смањивати за по 0,75 одсто све док се не задржи на нивоу од минус један одсто.

Према његовим речима, дефинисано је да јавни дуг, који сада износи између 32 и 33 одсто, не може да пређе границу од 45 одсто БДП-а.

Такође, председник Владе је указао на то да се иде ка даљем смањењу јавне потрошње у БДП-у у наредном периоду, али не кроз номинално смањење потрошње, већ кроз убрзани раст БДП-а, и додао да ће бити формирано посебно тело које ће пратити спровођење овог закона.

Цветковић је навео да је са ММФ-ом било речи о томе како да се јаче подржи динар и како да домаће трансакције буду везане за локалну валуту, и објаснио да би на тај начин курс био мање значајан за грађане него што је то сада када су кредити и друге трансакције везане за евро и другу страну валуту.

У разговорима са ММФ-ом било је речи и о неповољној структури нашег буџета чији највећи део чини текућа потрошња, а не инвестициона улагања, саопштио је премијер.

Он је напоменуо да је у сусретима са представницима ММФ-а потврђено да ће након успешне продаје акција „Телекома Србија" сва добијена средства бити уложена у подстицај капиталних инвестиција у Србији и да средства неће ићи у текућу потрошњу.

Говорећи о Косову и Метохији, Цветковић је нагласио да решење за јужну српску покрајину мора да буде праведно и прихватљиво за све, пре свега у интересу будућности и трајног и стабилног мира у региону.

Он је указао на то да очекује компромис око Резолуције о Космету коју је Србија поднела Генералној скупштини Уједињених нација јер решења косовског проблема нема без Србије.

Председник Владе је нагласио да Србија жели да буде део решења за проблеме на Косову и Метохији, и додао да су циљ наше земље озбиљни и отворени разговори и партнерски однос са свим земљама које су заинтересоване за стабилизацију стања.

Цветковић је навео да Влада Србије неће попустити пред уценама, нити ће признати независност Косова, нити ће повући било какав потез супротан државним и националним интересима и интересима грађана који живе на подручју Космета.

Он је рекао да су проблеми у покрајини деценијама нагомилавани и додао да се они морају решавати озбиљно, мудро и стрпљиво, мирним и дипломатским средствима.

Не желимо да Резолуција о Косову и Метохији представља кочницу европским интеграцијама Србије, нагласио је председник Владе и објаснио да се због тога воде интензивни разговори са нашим европским партнерима како би се пронашло компромисно решење прихватљиво за све.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=137853
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs