Србија наставља са одбраном свог територијалног интегритета

Београд, 17. август 2010. године – Потпредседник Владе Србије за европске интеграције Божидар Ђелић изјавио је данас да је мали број веома утицајних чланица ЕУ одлучио да изврши притисак на Србију пре и током расправе на Генералној скупштини УН о Космету и Резолуцији Србије о јужној покрајини.

Фото: Танјуг
(архивски снимак)
Ђелић је у интервјуу за Радио Београд рекао да је инструмент притиска кандидатура Србије за чланство у ЕУ за коју је, пре прослеђивања Савету министара, потребан консензус свих земаља чланица.

Од момента усвајања Лисабонског споразума у децембру прошле године корак прослеђивања кандидатуре, и то не само за Србију, постао је политичко питање, указао је потпредседник Владе и додао да је од тада јасно да то неће бити само технички корак, већ корак који изискује и политичке консензусе.

Ново је да, имајући у виду развој ситуације око Косова, један мали број утицајних земаља, на жалост, жели да кандидатуру наше земље за чланство у ЕУ веже за питање решавања статуса Косова, упозорио је он.

Ђелић је поручио да ће они који мисле да на овај начин могу да врше притисак на нашу земљу брзо увидети да та политика не даје резултате.

Не због тога што је Србија неразумна земља јер веома добро знамо да нам је потребна подршка свих великих сила, а нарочито ЕУ за то да на дуги рок развијамо нашу земљу у корист њених грађана и привреде, истакао је он.

Са друге стране, како је навео, Србија као демократска земља има право да брани свој територијални интегритет и нема разлога да буде једина земља чланица УН на чијем се случају покушава оправдати једнострана сецесија.

Зато мислим да ћемо кроз коју недељу или месец добити много веће разумевање, па и оних који покушавају да врше притисак, оценио је потпредседник Владе.

Ђелић је поновио да Србија има јасну политику да је консензус Београда и Приштине најдиректнији могући начин да се поново успостави европско јединство око питања Косова, и додао да у том смислу Србија жели да буде део решења које ће бити прихватљиво за све.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=137125
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs