Србија не одустаје од Космета и чланства у ЕУ

Београд, 26. јул 2010. године – Председник Републике Србије Борис Тадић поручио је данас да ће Србија наставити борбу за Косово и Метохију, али да неће одустати ни од чланства у Европској унији јер је то једина политика којој су грађани Србије дали пун легитимитет.

Тадић је у обраћању новинарима у Дому Народне скупштине Србије истакао да ће Србија наставити борбу, а то значи да ће примењивати нове дипломатске поступке и креирати нове политичке идеје, тако да ће и резолуција коју Србија припрема за расправу пред Генералном скупштином УН о саветодавном мишљењу Међународног суда правде (МСП) у Хагу о Косову и Метохији садржати нове могућности за одбрану нашег интегритета.

Он је навео да борба за Косово и Метохију неће довести у питање нити европске интеграције Србије, нити њену мировну политику у региону.

Председник Србије је рекао и да ситуација у којој се Србија нашла после мишљења Међународног суда правде (МСП) у Хагу о Косову и Метохији, да декларација о независности привремених институција самоуправе на Косову није у супротности са међународним правом и Резолуцијом СБ УН 1244, не сме да буде изговор за нове изборе.

Избори ће бити 2012. године, како је законом предвиђено, додао је он.

Тадић је оценио да Србија није изгубила све шансе и да постоји маневарски простор, пре свега у Генералној скупштини УН, за наставак борбе за очување Косова и Метохије.

Он је указао на то да ће учинити све да Србија поново седне за преговарачки сто са косовским Албанцима и да се пронађе компромисно решење, у којем једна страна не губи све, а друга све добија.

Тадић је нагласио да Србија никада неће признати независност Косова и додао да је то саопштио и међународним званичницима са којима је разговарао након пресуде Међународног суда правде у Хагу.

Он је поновио и да Србија неће дозволити да "такозвана држава Косово постане чланица УН".

Говорећи о критикама да је требало тужити државе које су признале независност Косова, Тадић је рекао да не сматра да би то помогло Србији.

Не видим ниједан аргумент да би Међународни суд правде који није уважио овакве аргументе Србије, једно много драстичније и агресивније питање оптужбе против земаља које су признале Косово уважио, рекао је Тадић и додао да би та оптужба била велики ризик за Србију.

Он је указао на то да би те оптужбе несумњиво биле директно усмерене против најзначајнијих чинилаца међународне политике, као и да би драстично смањиле вероватноћу да мишљење МСП буде позитивно за Србију.

Председник Србије је рекао и да је данашња расправа у Скупштини Србије о Косову и Метохији најконструктивнија у последњих 15 година и позвао посланике да гласају за Владин предлог о мишљењу Међународног суда правде (МСП) у Хагу и политици Србије.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=136354
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs