Зауставити нова признања једнострано проглашене независности Косова

Београд, 26. јул 2010. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић најавио је данас да ће дипломатска активност Србије у наредном периоду бити усмерена на то да се зауставе нова признања једнострано проглашене независности Косова и Метохије.

Фото: Танјуг

Јеремић је на ванредној седници Скупштине Србије сазваној на захтев Владе поводом мишљења Међународног суда правде, којој присуствују чланови Владе и председник Србије Борис Тадић, рекао да је након изношења саветодавног мишљења МСП-а међународна позиција Србија тешка јер се 55 земаља налази близу признању независности Косова, али да Влада Србије чини све да тај број сведе на најмању могућу меру.

Он је поновио да је МСП препустио политичко одлучивање о праву на отцепљење косовских Албанаца дебати која ће се водити пред Генералном скупштином Уједињених нација.

Наша дипломатска активност ће у наредном периоду бити усмерена на то да се зауставе даља признања, рекао је министар и додао да ће задатак државних органа бити и да остваре већинску подршку у Генералној скупштини за резолуцију Србије и након чега ће бити јасно да МСП није дао право косовским Албанцима на отцепљење од Србије.

Министар је указао на то да се Србија у фебруару 2008. године, кад је Косово једнострано прогласило независност, нашла пред избором – да констатује фактичко стање или да, као све суверене државе, брани уставни поредак оружаном силом.

Ми смо се определили за трећи пут, коришћење правних и дипломатских средстава и обраћање МСП-у. Одлучили смо да не идемо у тужбени поступак против земаља које су признале Косово и сада видимо да би се суд прогласио ненадлежним у том случају, рекао је Јеремић.

Према његовим речима, евентуалне тужбе би имале политичке последице и због тога су српске власти одлучиле да не иду у тужбени процес.

Јеремић је нагласио да се, докле год је на снази Устав Србије, не може одустати од политике очувања територијалног интегритета Србије и додао да је ово тежак тренутак за нашу земљу и да је потребно сачувати сталоженост, али и одлучност.

Министар је саопштио да Србија и даље сматра да је приликом једностраног проглашења независности Косова прекршено међународно право и да косовски Албанци нису имали право на отцепљење.

Кад је реч о питању које је Србија упутила МСП-у, он је објаснио да би постављање било ког другог питања отворило простор за проглашење косовског случаја за "sui generis", односно за јединствен случај.

Данас су очи света упрте у Србију и од пресудне је важности да будемо јединствени и да, без обзира на политичке аргументе, дођемо до коначног закључка са јединственим ставом, нагласио је Јеремић.

Он је указао на то да се Србија налази пред одлуком да ли у даљој борби за Косово наставити са политиком стриктног поштовања суверенитета и територијалног интегритета, коришћењем свих правних, политичких и дипломатских средстава.

Влада, како је навео, предлаже да се усвоји декларација која би потврдила ту политику како би се преговорима дошло до мирног, трајног и одрживог решења, у складу са Уставом Србије, које ће омогућити историјско помирење српског и албанског народа и мир и стабилност у региону.

Шеф правног тима Србије пред Међународним судом правде Душан Батаковић рекао је да тај суд, у саветодавном мишљењу о једнострано проглашеној независности Косова, није затворио врата за даље политичке и дипломатске активности Србије чији је циљ очување територијалног интегритета и суверенитета.

Он је напоменуо да је МСП начином на који је формулисао саветодавно мишљење покушао да пронађе излаз из непријатне политичке ситуације, па је третирао питање декларације као правног инструмента, а не питање права на отцепљење и последица тог чина.

Тиме је суштински део постављеног питања – да ли је једнострана декларација о независности Косова у складу са међународним правом – враћен Генералној скупштини УН, објаснио је Батаковић.

Овакав исход представља правни неуспех за Србију јер од МСП-а није добила помоћ у ситуацији у којој је међународно право прекршено на њену штету, оценио је он и додао да је вођење поступка пред МСП-ом било од значаја за нашу земљу зато што је зауставило талас признања независности Косова.

Батаковић је подсетио на то да је правни тим Србије изнео став да једнострано проглашена независност Косова није у складу са међународним правом зато што општи принцип територијалног интегритета забрањује сецесију дела територија државе без њене сагласности, Резолуција 1244 гарантује територијални интегритет Србије, и зато што је проглашењем независности прекинут преговарачки процес који је за циљ имао одређивање статуса Космета.

Скупштина Србије на данашњој седници разматра Предлог одлуке Владе Србије, којом ће се изјаснити о мишљењу Међународног суда правде о легалности једнострано проглашене независности привремених институција Косова и Метохије и наставку активности Србије у одбрани њеног суверенитета и територијалног интегритета.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=136296
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs