Шпанија и Италија ће ускоро ратификовати ССП са Србијом

Београд, 1. јул 2010. године – Потпредседник Владе за европске интеграције Божидар Ђелић изјавио је да ће, према информацијама којима располаже, Шпанија и Италија у наредним недељама ратификовати Споразум о стабилизацији и придруживању Европске уније и Србије.

Фото: www.novosti.rs
Ђелић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" пренео да је министар спољних послова Белгије, која данас преузима председавање Европској унији, прошле недеље изјавио да ће највероватније већ у септембру бити размотрено питање кандидатуре Србије.

Верујем да ће то сигурно бити током белгијског председавања, до краја године, а на нама је да урадимо све што можемо да се то деси што пре, истакао је потпредседник Владе.

Он је поновио да је званична политика ЕУ да су европске интеграције Србије и решавање питања статуса Косова и Метохије два одвојена процеса.

Јасно смо ставили до знања да је у интересу Србије да уђе у ЕУ, али да то нећемо урадити по сваку цену, а сигурно не по цену губитка дела наше територије, нагласио је Ђелић и додао да ни чланице ЕУ нису једногласне у вези са питањем статуса Космета.

Према његовим речима, Србија жели да мишљење Међународног суда правде о Косову буде повод за покретање преговора Београда и Приштине ради постизања компромиса.

Све већи број државника у земљама које су признале Косово, засад додуше неформално, поставља нам питања о могућем решењу које би било прихватљиво за Београд, навео је Ђелић и додао да Србија мора да настави да води избалансирану политику.

Кад је реч о томе да ли би и под којим условима Београд пристао на поделу Космета, потпредседник Владе је напоменуо да се о тој теми не размишља.

Он је, такође, рекао да је Дунавска стратегија пројекат од државног интереса, који ће нам помоћи да савладамо кризу, и додао да ће преко ње наша земља привући европске фондове, некомерцијалне кредите и усмерити домаће инвестиције у развој инфраструктуре, побољшање заштите животне средине и промоцију туризма.

Ђелић је најавио да ће због тога, у рунди разговора са Европском комисијом, која је заказана за 22. јул, покушати да за Србију у овој стратегији избори позицију кључне тачке између Беча и Констанце.

Србија је већ издвојила 20 милиона евра бесповратне помоћи ЕУ за припрему и спровођење пројеката на Дунаву, рекао је потпредседник Владе и навео да ће учешће у изради ове стратегије помоћи и да се убрзају европске интеграције наше земље.

На овом кључном европском пројекту наши партнери у Бриселу виде колико је Србија природни и незаобилазни део ЕУ и да без ње Европа није комплетна, закључио је Ђелић.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=134852
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs