Измене изборног система омогућиће квалитетнију политику локалних самоуправа

Београд, 24. мај 2010. године – Министар за државну управу и локалну самоуправу у Влади Републике Србије Милан Марковић изјавио је да су се стекли услови за измене прописа о локалним изборима које ће грађанима омогућити да гласају за појединачне кандидате, а не за непознате људе са страначких листа.

Фото: Танјуг
(архивски снимак)
Марковић је у интервјуу за агенцију Бета рекао да је ресорно министарство у марту 2009. године припремило Нацрт закона о одборницима и изразио уверење да ће недавна одлука Уставног суда којом су бланко оставке проглашене неуставним поспешити стварање скупштинске већине неопходне за његово усвајање.

Због укидања бланко оставки странке нису хтеле да прихвате овај закон, навео је министар и додао да су бланко оставке непримерене непосредним изборима.

Уставни суд је помогао да политичка сцена у Србији буде демократичнија и ефикаснија, и приступићемо изменама Закона о локалним изборима. Ако спроводимо процес децентрализације, важно је ко ће обављати те послове, указао је он.

Такође, Марковић је подсетио на то да је упутио захтев министарствима, градовима и општинама да се изјасне које би надлежности могле бити пренете локалној самоуправи и у истом допису истакао је да је потребно променити изборни поступак.

Капацитети локалних самоуправа су доста скромни, што је последица изборног система у којем није успостављен јасан однос одговорности између бирача и изабраних лица, указао је Марковић.

Нити бирачи знају ко су изабрана лица, нити су изабрана лица прошла проверу јавности, истакао је министар и напоменуо да би једина мера квалитета била да грађани оцене своје одборнике.

Деперсонализовани, пропорционални изборни систем довео је до тога да се локалном политиком не баве људи који имају квалитет, због чега је неопходно направити комбинацију где би грађани знали за кога гласају – именом и презименом, рекао је Марковић.

Према његовим речима, стална интеракција изабраних лица и оних који бирају, и могућност бирача да изаберу између више људи, у будућем периоду гарантује обнављање квалитета локалне политике.

Он је истакао да би се по нацрту који је ресорно министарство предложило избори спроводили као већински, а у локални парламент би са страначких листа улазили кандидати сразмерно освојеним гласовима.

Министар је објаснио да се обрачунава по пропорционалном систему, али странка не одређује ко иде у локални парламент, при чему ако партија освоји 15 мандата, улази 15 кандидата са највећим бројем гласова.

Партија треба да понуди најбоље кадрове, али су грађани ти који бирају. На тај начин доћи ћемо до квалитетнијих кандидата и квалитетнијих локалних самоуправа, до квалитетније политике и уласка нових људи у политику, оценио је Марковић.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=132324
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs