Општински избори у Косовској Митровици показаће решеност Србије да очува Космет

Београд, 19. мај 2010. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић оценио је данас да је представник ЕУ за север Косова Микеле Ђифони својом изјавом за радио Дојче веле покушао да унесе раздор међу косовске Србе пред општинске изборе у Косовској Митровици, који ће бити одржани 30. маја.

Богдановић је за агенцију Бета рекао да Ђифони изјављујући да је питање статуса Косова за ЕУ завршена ствар и да би пажњу требало усмерити на побољшање живота локалног становништва очигледно не узима у обзир чињеницу да се група земаља ЕУ, чији је представник, противи једнострано проглашеној независности Космета и да не признају ту квазидржаву.

Он је оценио да Ђифонијеве изјаве долазе пред 30. мај, односно пред изборе за општину Косовска Митровица, које организују државни органи Србије.

Ти избори потврдиће још једном озбиљност и решеност државе Србије да очува Косово и Метохију и показати њену принципијелну политику засновану на међународном праву, навео је министар.

Он је додао да је очигледно да постоји нервоза јер специјални представник ЕУ за Косово и шеф Међународне цивилне канцеларије Питер Фејт са Приштином већ дуже планира организовање локалних избора у северној Косовској Митровици.

Према његовим речима, ти избори су најпре најављивани за 16. мај, а сада се као нови термин помиње септембар ове године.

Стратегија за север Косова Питера Фејта и привремених институција самоуправе на Косову о интеграцији севера Косова у приштинске институције је пропала, што ће дефинитивно бити јасно 30. маја, када грађани изађу на локалне изборе у Косовској Митровици, рекао је Богдановић.

Он је додао да се проблематизују избори које организује Србија, а да се заборавља да је једнострано проглашење независности Косова представљало много горе кршење и Резолуције 1244 СБ УН и међународног поретка.

Истовремено се намеће много озбиљније питање - да ли је Фејт заправо онај ко представља ЕУ и да ли ЕУ мења своју позицију према Косову и Метохији. Уколико је тако, онда то постављање значи кршење статусне неутралности и засигурно ће резултирати погоршањем односа са ЕУ на свим нивоима, оценио је Богдановић.

Он је навео да би то истовремено било и "гажење сваке конструктивности коју је Србија до сада показивала и вероватан основ за преиспитивање нашег даљег поступања".

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=132097
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs