Усвојен Предлог стратегије реформе државне управе у Србији

Београд, 15. октобар 2004. године - На данашњој седници Савета за реформу државне управе Владе Републике Србије, којом је председавао председник Владе Војислав Коштуница, једногласно је усвојен Предлог стратегије реформе државне управе у Србији који је израдило Министарство за државну управу и локалну самоуправу.

На седници, којој су поред председника Владе и Савета Војислава Коштунице присуствовали и чланови овог тела – потпредседник Владе Мирољуб Лабус и министри Драган Јочић, Млађан Динкић и Зоран Лончар, одлучено је да се Предлог стратегије реформе државне управе и локалне самоуправе предложи Влади на усвајање на наредној седници.

Савет је прихватио и заједничку изјаву коју су потписали министар за државну управу и локалну самоуправу Зоран Лончар и министар финансија Млађан Динкић, којом се указује на неопходност деполитизације државне управе, реформу система плата и темпо реформисања државне управе.

У заједничкој изјави се наводи:

Анализом постојећег система плата и систематизација радних места у органима државне управе, утврђене су бројне области могућег унапређења и одређена системска ограничења ефикасности државне управе, међу којима су основна следећа ограничења:

1. Систем плата не подстиче у довољној мери преузимање вишег нивоа одговорности од стране запослених у државној управи, разлика између најнижих и највиших плата је недовољна. Такође, приметан је проблем одлива младог високообразовног кадра из државне управе.

2. Нема успостављеног система награђивања према резултатима рада.

3. Постојеће систематизације радних места у органима државне управе не одсликавају реалне потребе органа.

4. Политизација позиција помоћника министара и секретара министарстава омета развој професионалне администрације државне управе.

5. Недостаје систем развоја и напредовања кадрова, што умањује могућности за ефективну професионализацију државне управе.

Како би се постигао напредак у отклањању наведених ограничења, потребно је у што краћем року приступити реформи система плата у државној управи која ће укључити следеће:

1. Дефинисање новог система плата који у већој мери разликује нивое одговорности и сложености послова уз дефинисање већег распона између најнижих и највиших плата.

Нови систем плата треба да буде полазна основа за утврђивање средстава у буџету Републике Србије за 2005. годину.

2. Дефинисање и развој система за процену резултата рада запослених у државној управи.

Средства за стимулацију запослених на основу остварених резултата треба планирати у буџету за 2006. годину, у складу са динамиком успостављања система за процену резултата рада запослених.

3. Изменити прописе који уређују принципе и поступак израде аката о систематизацији радних места ради њиховог усклађивања са стварним потребама. Иницирати и спровести објективну процену потреба за кадровима и ревизију систематизација радних места у свим органима државне управе у периоду од наредне две године.

4. Изменама постојећих, односно доношењем нових законских аката обезбедити примену принципа деполитизације, као једног од стратешких принципа на којима ће се заснивати процес реформе државне управе у Србији.

5. Развити систем обуке кадрова ради стварања услова за везивање напредовања у каријери и награђивања запослених са професионалним развојем.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=12995
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs