Успостављен институционални механизам заштите конкуренције

Београд, 22. децембар 2009. године – Министар трговине и услуга у Влади Републике Србије Слободан Милосављевић изјавио је данас да је један од најзначајнијих резултата рада тог министарства и Владе Србије у овој години успостављање институционалног механизма заштите конкуренције у Србији.


Милосављевић је на конференцији за новинаре, одржаној у Влади Србије поводом представљања резултата два истраживања о пословној клими, тенденцијама и очекивањима предузећа која пружају пословне услуге, истакао да је тај механизам успостављен усвајањем новог Закона о заштити конкуренције.

Према његовим речима, институционални механизам заштите конкуренције успостављен је и захваљујући усвајању пратећих подзаконски аката, али и расписивањем јавног конкурса за избор председника и чланова Савета Комисије за заштиту конкуренције који је у току.

Он је истакао да је Европска комисија оценила да је у тој области из поменутих разлога у Србији учињен напредак, и оценио да је све то допринело и одмрзавању Прелазног трговинског споразума.

Министар је нагласио да је Србија, први пут у својој историји, добила Стратегију развоја трговинског сектора, и оценио да је трговина највиталнији део привреде, који све значајније доприноси бруто домаћем производу (БДП).

Милосављевић је указао на то да су у примени и Закон о општој безбедности производа и Закон о електронској трговини, и нагласио да су планови за 2009. годину испуњени.

Када је реч о фискализацији у Србији, министар је истакао да је став државе јасан, и додао да ће фискализација бити завршена до 1. марта наредне године, при чему је таксистима рок продужен из објективних разлога.

Он је објаснио да је циљ фискализације заштита потрошача и обезбеђивање равноправног обухватања свих у пореском систему, и додао да то значи да они који имају већи промет сносе и већи порески терет.

Такође, Милосављевић је рекао да је завршетак процеса фискализације у Србији последња фаза организовања борбе државе против сиве економије и нелегалног тржишта.

Он је навео да је таксистима продужен рок за испуњење обавеза из два разлога – због чињенице да они у претходним месецима нису били довољно активни по питању куповине фискалних каса и због припрема за издавање фискалних рачуна.

Милосављевић је оценио да би више од 8.500 таксиста у Србији тешко успело да испуни предвиђене обавезе у року, пред новогодишње и божићне празнике.

Он је објаснио да је други разлог за одлагање фискализације такси услуга то што се фискализација временски подударила са почетком примене Закона о безбедности у саобраћају, и навео да би таксистима требало оставити довољно времена да се квалитетније упознају са додатним законским обавезама.

Министар је указао и на друге проблеме такси превозника, и издвојио обављање такси услуга без лиценце чиме се ствара нелојална конкуренција онима који посао обављају у складу са законом.

Милосављевић је подржао предлог да се законом омогући одузимање возила нелегалним таксистима, као и њихово трајно искључивање из саобраћаја.

Говорећи о новом Закону о безбедности у саобраћају, министар је рекао да су за легалне таксисте предвиђене минималне цене за техничке прегледе и одношење непрописно паркираних и возила оштећених у саобраћају.

Према његовим речима, такве одредбе имају за циљ спречавање пада квалитета услуга, с обзиром на то да је пружање такси услуга угрожено због велике нелојалне конкуренције.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=123739
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs