Дачић образложио предлоге закона о ванредним ситуацијама и о заштити од пожара

Београд, 21. децембар 2009. године – Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић оценио је данас да ће усвајањем предлога закона о ванредним ситуацијама и о заштити од пожара, који су усклађени са европским стандардима, бити знатно смањене људске жртве и материјална штета.

Фото: Фонет

Дачић је, образлажући у Скупштини Србије Предлог закона о ванредним ситуацијама, рекао да се овим документом уређује деловање, проглашавање и управљање у ванредним ситуацијама.

Он је истакао да се јачањем превенције и спремности на такве ситуације смањује ризик од катастрофа, људских жртава и материјалне штете.

Према његовим речима, област смањења ризика од катастрофа обухвата програмирање и планирање мера и активности на заштити и спасавању, заштиту као скуп превентивних мера усмерених на јачање отпорности заједнице, отклањање могућих узрока угрожавања, смањење утицаја елементарних непогода, спречавање других несрећа, а у случају да до њих дође, умањење њихових последица.

Дачић је нагласио да Уједињене нације и Европска унија подржавају земље у развоју у примени концепта смањења ризика од катастрофа и елементарних непогода.

Он је оценио да то захтева снажну институционалну основу која се може постићи кроз јачање капацитета, добро управљање, промоцију одговарајућих програмских политика и законодавства, олакшан проток информација и ефикасне координационе механизме.

Влада је, како је указао, препознала потребу да унапреди систем превенције заштите и спасавања, а реализацијом њених закључка из марта ове године предузете су активности за стварање јединствене службе за заштиту и спасавање у ванредним ситуацијама.

Он је подсетио на то да је Сектор за заштиту и спасавање МУП-а реорганизован у Сектор за ванредне ситуације, у чији састав улазе и запослени у Управи за ванредне ситуације Министарства одбране, као и одређени број запослених у Министарству животне средине и просторног планирања.

На овај начин у Србији се успоставља интегрисани систем заштите у ванредним ситуацијама, што истовремено представља и реализацију преовлађујуће европске идеје, истакао је Дачић и поновио да је поменути законски предлог урађен по европским и светским стандардима.

Закон који је пред вама на прво место ставља грађане и њихову безбедност и њиме се развијају истрајни и ефикасни механизми за деловање у ванредним ситуацијама, поручио је министар посланицима.

Он је указао на то да је досадашње искуство показало да је примена различитих прописа у ванредним ситуацијама довела до проблема у функционисању служби, првенствено због поделе надлежности између Министарства унутрашњих послова и других органа државне управе.

Дачић је, образлажући Предлог закона о заштити од пожара, подсетио на то да је важећи закон усвојен 1988. године и да је потребно усвојити ново законско решење које је усклађено са европским нормама.

Он је указао на то да пожар представља један од највећих ризика по безбедност грађана и њихову имовину, као и по културну баштину.

Према његовим речима, предлогом овог закона се, после дуго времена, јасно и прецизно дефинишу место и улога ватрогасних јединица.

Од новог закона ће највише користи имати грађани, али и предузетници, јавна предузећа, привредна друштва и државни органи кроз боље уређивање односа, закључио је Дачић и упутио позив посланицима да подрже усвајање поменутих закона.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=123657
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs