Статут Војводине у складу са Уставом Србије

Београд, 21. новембар 2009. године – Министар за државну управу и локалну самоуправу у Влади Републике Србије Милан Марковић изјавио је у интервјуу за данашње издање дневног листа “Вечерње новости“ да је Статут Војводине у складу са Уставом и да потврђује територијални интегритет и суверенитет Србије.

Фото: www.novosti.rs
Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.

О праву Војводине на референдум:

– Референдум је дефинисан Уставом (члан 182 став 4). Право на референдум нема никакве везе са територијалном целовитошћу Србије, већ само поставља услов да се грађани АП изјасне о евентуалној промени њених граница унутар Србије.

О могућности Војводине да отвара представништва у свету:

– Војводина ће моћи да отвара представништва, али искључиво уз сагласност Владе Србије. Ту нема ништа спорно.

Могућност Војводине да склапа међурегионалне споразуме:

– Право на то Војводини гарантује исти, 181. члан Устава на основу кога и градови и општине такође склапају такве споразуме. Више од стотину тих аката већ постоји, и то је одлично. Размењују се искуства, културе, зближавају се народи.

О питању Новог Сада као главног града:

– Не ради се о главном граду, већ о административном центру и седишту покрајинских органа, али терминологија није суштинско питање.

Да ли је суштинско питање хоће ли покрајина добити право на Војвођанску академију наука и уметности?

– Ни питање ВАНУ није суштинско. Налази се пред Уставним судом који ће дати коначну реч. У сваком случају, те појединачне теме или терминологија, попут главног града или ВАНУ, не могу довести у питање генералну оцену уставности Статута.

Усвајање закона из изборног законодавства:

– Надам се да ће Влада до краја године усвојити предлоге закона о избору одборника и о државној изборној комисији. Тиме бисмо наставили реформу политичког система, коју смо започели законима о политичким странкама и о јединственом бирачком списку. Очекујем да следеће године донесемо законе о парламентарним изборима и финансирању политичких странака и тако заокружимо реформу изборног законодавства.

Ко ће, по новом закону, бити власник мандата – странка или посланик?

– Кључни инструмент моћи странака су бланко оставке. Оне ће отићи у прошлост пошто неће бити предвиђене законима које припремамо.

Када ће заживети Закон о матичним књигама?

– Тај посао смо поверили ЈП “ПТТ Србије”, и иде одлично. Очекујем да ће у фебруару или у марту грађани из, рецимо, Крагујевца моћи свој извод да узму у Лесковцу. Завод за израду новчаница штампа нове обрасце који ће у потпуности бити заштићени, а изводи ће важити неограничено. То је кључни корак, суштински преокрет у реформи државне управе.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=121355
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs