У паду сви видови криминала изузев привредног

Београд, 27. октобар 200. године – Директор полиције Милорад Вељовић оценио је данас да су у Србији у паду сви видови криминала осим привредног, и најавио да ће бити настављена акција пресецања ланца кријумчарења кокаина из Латинске Америке.

Вељовић је у интервјуу за агенцију Танјуг истакао да спектакуларна акција заплене више од две тоне кокаина из Латинске Америке није завршена и да следи њен наставак, у коме ће полиција имати значајнију улогу.

Он је навео да је легло зла у привредном криминалу, који је истовремено и највећа претња за државни систем, јер је реч о невидљивим преступима.

Према његовим речима, управо због тога је сузбијање организованог криминала и корупције приоритет српске полиције у овом тренутку, али и у наредном периоду.

Ако ту решимо проблем, а на путу смо да га решимо како треба, онда смо решили многа питања, нагласио је Вељовић и поновио да је привредни криминал, за разлику од општег, у порасту.

У прилог томе он је рекао да у Београду последњих година нема професионалних ликвидација, и изразио уверење да ће недавно убиство црногорског бизнисмена Бранислава Шарановића врло брзо бити решено.

Директор полиције оценио је да је најважније то што полиција Србије, у сарадњи са БИА и са другим безбедносним службама, контролише све организоване криминалне групе на овом подручју, али и шире од Србије.

Полиција Србије је један од најзначајнијих фактора стабилности на Балкану, али само у сарадњи са другим безбедносним структурама, указао је Вељовић и подсетио на то да српска полиција има веома добру сарадњу са полицијама земаља у региону – Хрватске, Црне Горе, БиХ и Македоније.

Он је, међутим, навео да се свакодневно мора радити на учвршћивању те сарадње, нарочито на плану организованог криминала, јер нема те државе у региону која може сама да се избори против те пошасти.

Вељовић је, још једном честитајући припадницима БИА на спектакуларној акцији запелене дроге у сарадњи са америчком ДЕА, објаснио да је и то један велики плус за српску полицију која је имала свој удео у мери у којој је то било неопходно, али и знак да држава стаје на здраве ноге и да безбедност у Србији нема алтернативу.

Када је реч о заплени дроге, он је навео да је она за једну трећину већа него прошле године, али да то не значи да је тај проблем решен.

Према његовим речима, пресецање међународног ланца у шверцу кокаином није завршено и у тој акцији мора се ићи до краја, јер ако се то не учини, та акција неће имати прави смисао.

Вељовић је истакао да је учешће у заплени две тоне кокаина тек почетак рада БИА и полиције коју координира специјално тужилаштво и да наставак следи, као и да је то у интересу државе и свих грађана наше земље.

Директор полиције рекао је да је стање у Копненој зони безбедности задовољавајуће, иако та зона увек ствара могућност да дође до појединачних ексцеса.

То, међутим, сигурно није интерес Србије, али је сигурно да је то интерес неког другог, пре свега говорим о албанским националистима и терористима, рекао је Вељовић и додао да сви проблеми везани за наркоманију, организовани криминал и трговину људима долазе са Косова.

Према његовим речима, најбитније је да последње акције заплене оружја није одрађивала Жандармерија, већ је то радила мултиетничка полиција, што је најбоља порука Прешеву и Бујановцу да полиција није непријатељ тог народа.

Ми смо њихови пријатељи и желимо да заштитимо њихову безбедност, поручио је Вељовић и оценио да је криминал у централном делу јужне српске покрајине "рак-рана" не само Србије, већ и шире.

Да би тај проблем могао да се решава, Србија је са Еулексом потписала споразум који не предвиђа ништа друго осим размене информација везаних за организовани криминал и за дрогу и тај документ нема никакве политичке примесе, указао је директор полиције Србије.

Ми имамо свој штаб у Куршумлији, преко кога иду сви контакти са Еулексом и са страним представницима власти на Косову. Та сарадња мора постојати, али, понављам опет, у домену борбе против криминала, и ничега ван тога, закључио је Вељовић.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=119455
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs