Велики заокрет на плану социјалне политике

Београд, 6. јул 2009. године – Потпредседник Владе Републике Србије Јован Кркобабић изјавио је данас да је задовољан резултатима рада Владе у условима кризе која потреса не само Србију, већ читав свет.

Кркобабић је, поводом годину дана рада Владе Србије, изјавио агенцији Танјуг да је направљен читав низ помака, и издвојио рад Министарства унутрашњих послова на остваривању техничких и других предуслова за постављање Србије на "белу шенгенску листу”.

Влада Србије, председник Републике Борис Тадић и министар спољних послова Вук Јеремић улажу максималне напоре у заштити суверенитета и интегритета земље и њеном придруживању Европској унији, истакао је Кркобабић.

Према његовим речима, Србија своје интересе брани политичким, правним и дипломатским средствима изузетно успешно, што позитивно оцењује и међународна заједница.

Кркобабић је казао да је ситуација нешто другачија на економском плану јер је свет погођен економском кризом, а Србија се додатно суочава и са великим бројем лоших приватизација из ранијих периода које су оставиле негативне последице, због чега је неопходно створити механизме за заштиту радника.

Влада ради на решавању ситуације, омогућава кредите, али и директну помоћ послодавцима, чиме успева да одржи позитивне трендове у укупним привредним токовима и истовремено тиме обезбеђује да се заустави процес отпуштања радне снаге, што је један од значајних циљева изласка из кризе, казао је потпредседник Владе.

У наредном периоду, како је нагласио Кркобабић, приоритети Владе биће заштита свих категорија становништва.

Посебни напори биће усмерени на стратешком развоју земље како у путној инфраструктури - коридори 10 и 7, железница, тако и у области енергетике - пре свега, хидроенергетика. Један од приоритета је и поклањање пажње регионалном развоју, што треба да омогући равномернији развој земље у целини, навео је Кркобабић.

Према његовим речима, Влада је посвећена економском развоју земље, не само због уласка у Европску унију, већ пре свега због бољег живота својих грађана и стварања позиције равноправног партнера у економским односима са другим земљама.

Потпредседник Владе је нагласио да су реализиовани готово сви делови програма на пољу социјалне политике, пре свега, повећањем и одржањем нивоа пензија које су у мају ове године износиле 64 одсто просечне зараде у Србији.

Овај податак је, каже Кркобабић, значајан по томе што говори о великом позитивном заокрету на плану социјалне политике према пензионерима Србије.

Њега треба упоредити са подацима из децембра 2007. године, када су пензије у просеку износиле свега 49 одсто од просечне зараде са тенденцијом даљег пада. Надам се да само ови подаци довољно говоре о суштинској разлици у односу ове власти према популацији најстаријих у поређењу са ранијом Владом, казао је Кркобабић.

Он је рекао да је доста урађено на побољшању ефикасности система здравствене заштите и нагласио да су значајне и промене на позитивним листама лекова, које нису прошириване, већ ревидиране, тако да се на њима нађу скупљи лекови за лечење тежих болести, а изоставе јефтинији и мање важни медикаменти.

Различитим мерама на локалном и републичком нивоу доста је урађено на побољшању социјално материјалног положаја најугроженијих слојева друштва, и директно позитивно утиче на решавање социјалних питања.

Кркобабић је истакао да ће Влада Србије наставити са реализацијом планова социјалне заштите упркос тешкој економској ситуацији, прецизирајући да неће бити смањења пензија.

Од посебног је значаја што ће у наредном периоду бити решено стамбено питање око 1.000 избеглих породица, али и преполовљен број оних који су смештени у колективне центре, додао је потпредседник Владе.

Кркобабић је рекао да ће у наредном периоду доћи до озбиљних промена у фискалној и пореској политици, чиме ће се створити механизми контроле и наплате јер постоје велика дуговања на име доприноса за пензионо и здравствено осигурање, али и на име пореза.

Он је казао да ће бити предложена решења, која ће онемогућити исплату зарада пре исплате доприноса за пензијско и инвалидско осигурање и увести строге мере контроле код финансијских институција да се овај принцип и поштује.

Истовремено, нагласио је потпредседник Владе, фомирана је радна група која ће направити анализу и предложити реформу система пензионог и инавлидског осигурања, како би се најбоље праксе земаља Европе и региона примениле и у Србији.

Тиме ће бити дефинисан један модеран систем пензијско-инвалидског осигурања, утемељен на реалним социјалним потребама, правно регулисан и, наравно, са обезбеђеним економским претпоставкама за његову реализацију, закључио је Кркобабић.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=112593
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs