Највиши степен безбедности током посете потпредседника САД Београду

Београд, 18. мај 2009. године – Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је да ће полиција и сви државни органи Србије подићи степен безбедности на највиши могући ниво поводом предстојеће посете потпредседника САД Џозефа Бајдена Београду.

Ивица Дачић
Дачић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Борба" рекао да грађани свакако неће живети у ванредном стању и додао да се мере безбедности односе на трасе којима ће се потпредседник САД кретати.

Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.

Мере обезбеђења током посете Џозефа Бајдена Београду:

- Полиција и друге безбедносне службе треба да обавештавају грађане о томе шта су безбедносне мере и шта оне подразумевају, јер је то норма и стандард у целом свету када је реч о званичним државним посетама. Као што и државни функционери Србије имају такав третман у иностранству, очекује се да исти третман имају и страни функционери када долазе у нашу земљу. Полиција Србије и сви државни органи ће у том смислу подићи степен безбедности на највиши могући ниво, како бисмо обезбедили све услове да посета прође неометано. То конкретно значи да траса којом се крећу возила из пратње потпредседника САД мора да буде потпуно обезбеђена од других возила, што подразумева да она морају бити заустављена у кратком периоду док траје пролаз, да неће бити дозвољени јавни скупови на местима где је траса проласка, и наравно, биће спроведене све остале безбедносне мере како би се обезбедили сви објекти дуж те трасе. Све то подразумева да значајан број људи буде укључен у обезбеђење и о томе се разговара са представницима америчке службе безбедности.

Стављање Србије на белу шенген листу до краја године:

- Постоји веома позитивно расположење Европске комисије да се иде ка тој одлуци, а који ће датум бити остаје да се види на основу тога како ће тећи даљи ток политичких односа и у самој ЕУ, као и од тога какав ће став имати државе чланице о предлогу Европске комисије. Оптимиста сам када је реч о томе да ће грађани Србије веома брзо имати визну либерализацију. С друге стране, став Европске комисије и наш став је да је заиста незахвално говорити о било каквим роковима. Када је реч о ономе што је дефинисано и потписано између Европске комисије и Србије, ми смо испунили готово све што је било предвиђено такозваном "мапом пута" за либерализацију визног режима. То значи да су у Скупштини Србије донети сви закони и све стратегије и да се ради на доношењу још неколико акционих планова за реализацију тих стратегија.

Број нових пасоша издатих до сада:

-Издато је приближно 550.000 нових биометријских пасоша, што је веома позитивно оценила и Европска комисија, а према нашим проценама, стари пасош је имало око милион људи.

Технички проблеми у вези са визном либерализацијом:

- МУП се налази у веома деликатној ситуацији која је, пре свега, условљена Законом о путним исправама . Наиме, МУП је одговоран за безбедност докумената, али је самим законом дефинисано да пасоше израђује Завод за израду новчаница, који је расписао тендер за израду пасоша и МУП практично нема увид у комерцијалне делове саме израде пасоша. Ми одговарамо за пасоше, а не одговарамо за цео ток прављења пасоша. С друге стране, једно је питање пријема захтева за нове пасоше, а друго је питање такозване персонализације тих захтева. У пасошу постоји једна страница која је поликарбонатска и на којој се налази чип где се једноставно уписују лични подаци. Министарство има две машине за персонализацију, чији је капацитет био до 4.000 пасоша дневно. Сада смо већ у ситуацији да издајемо од 4.500 до 5.000 пасоша дневно. Када смо о томе пре неколико дана разговарали са председником Републике Борисом Тадићем тражили смо још једну машину за персонализацију. Када је почело издавање нових пасоша, издавали смо од 12.000 до 15.000 исправа, док тај број сада износи од 25.000 до 27.000.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=109634
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs