Повећан број расветљавања најтежих кривичних дела

Београд, 2. мај 2009. године - Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић рекао је данас да је повећан број откривања кривичних дела и расветљавања најтежих кривичних дела, као што су убиства, и да се сада тај проценат креће између 70 и 75 одсто.

Дачић је, у интервјуу агенцији Бета, истакао да је откривено и 60 одсто свих крађа, што је велики напредак у односу на раније године.

Он је рекао да се криминалне групе у Србији највише баве оном врстом криминала која може да донесе највећу зараду, пре свега, трговином наркотицима и оружјем, а понекад и са ретким животињским врстама.

На тржишту наркотика дешавају се промене, и од раније транзитног тржишта, сада постоје држављани Србије који се чешће налазе на лицу места и организују дистрибуцију дроге директно за земље западне Европе, истакао је министар унутрашњих послова.

Према његовим речима, веома је важна добра сарадња са полицијама других земаља и због тога се акције не објављују да не би угрозиле акције које полиција успешно води.

Дачић је рекао да полиција има добру сарадњу са свим другим надлежним опранима у Србији на спровођењу приоритетних задатака, а борба против организованог криминала је један од темеља на којима је формирана Влада Србије.

Зато је, како је оценио, веома важна да постоји сарадња и са председником Републике, који је и председник Националног савета за безбедност, као и са Министарством правде и Тужилаштвом.

У протеклом периоду су веома побољшани односи са безбедносним службама, што раније није био случај, због међусобног неповерења које је деценијама постојало и зато стално говорим да, када је реч о борби против организованог криминала, постоји консензус у држави и друштву, нагласио је Дачић.

Министар унутрашњих послова казао је и да у Србији постоји између 35 и 40 организованих криминалних група које укључују 300 до 400 особа.

Постоји још између 300 и 400 безбедносно интересантних особа које се такође прате, као и 14 других криминалних група или појединаца који се баве видовима такозваног општег криминала, рекао је Дачић.

Дачић је навео да су неке од тих група организованог криминала у фази нестајања и хапшења, а да неке нове настају и да полиција веома озбиљно ради на њиховом уништавању.

Полиција, према Дачићевим речима, неће штампати «белу књигу» у смислу да то буде документ који би читали сами криминалци или је користили медији, већ да је она унапређена формирањем Одељења оперативне аналитике у оквиру Управе криминалистичке полиције.

Оперативна аналитика представља скуп свих података из свих полицијских управа и свих акција које се воде, где се претраге могу вршити по именима, презименима, надимцима, броју телефона, регистрацији аутомобила, истакао је Дачић.

Он је навео да су ту сви подаци који говоре о криминалу у Србији и на основу онога што се по нашем закону може сматрати организованим криминалом, а сви подаци су синтетизовани.

Дачић је рекао да је веома важно да полиција води рачуна о томе када ће некога ухапсити или разбити криминалну групу, као и да при томе има довољно доказа.

Министар унутрашњих послова је објаснио и да се дешавало да полиција зна које су криминалне групе највеће, на пример у трговини наркотицима, али да никако није било могуће доћи до организатора и главних људи и да се увек ухапсе они који су најниже у том ланцу.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=108647
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs