Задовољавајућа безбедност у Копненој зони на југу Србије

Београд, 2. март 2009. године – Министар одбране у Влади Републике Србије Драган Шутановац изјавио је данас да је у Копненој зони безбедности уз административну линију са Косовом и Метохијом безбедност на задовољавајућем нивоу.

Фото: Танјуг
Шутановац је у интервјуу за агенцију Танјуг подсетио на то да постоји стална сарадња Војске Србије и КФОР-а, и додао да су инциденти увек могући, пре свега с друге стране административне линије, али да за сада нема таквих сазнања.

Он је навео да се прати ситуација у читавом региону, и указао на то да су на том простору ангажоване три бригаде Војске Србије које веома квалитетно обезбеђују мир и стабилност.

Уз Жандармерију која је тамо присутна и која веома квалитетно обавља свој посао, поменуте бригаде способне су да обезбеде стабилност у том делу Србије, рекао је министар.

Шутановац је навео да се сарадња са припадницима КФОР-а на Космету и даље одвија на техничком нивоу и да се с њима одржавају редовни састанци на нижем командном нивоу, као и једновремене патроле у Копненој зони безбедности.

Војска Србије нема право да прекине ту сарадњу, која је успостављена с циљем да буде корисна и за Војску Србије и за грађане који живе у том региону и за безбедност на самом Косову и Метохији, објаснио је министар одбране.

Он је изразио очекивање да ће војна база Цепотина, која се налази на пет километара од Бујановца, бити завршена врло брзо, и истакао да ће тај објекат бити веома важан пункт за безбедност целог југа Србије и контролу тог простора.

Према његовим речима, на тај начин биће врло јасно показано да је Србија одлучна да буде максимално присутна у том делу државе.

Шутановац је навео и да је у овој години предвиђено нешто мање од 60 милиона динара за набавку нове балистичке опреме, и прецизирао да је поред балистичких прслука и опреме, планирана и набавка ОПТО електронских средстава, нишанских справа, извиђачке опреме, као и савременог наоружања.

Он је подсетио на то да је у војно наоружање већ уведена пушка М-21, и додао да је планирано увођење и нове униформе с дигиталном шаром и имплементација телекомуникационе опреме купљене прошле године.

Такође, у употреби ће бити и нова теренска возила, која практично сваке недеље пристижу у Војску, указао је министар и оценио да ће сви припадници Војске који се налазе на југу Србије у току ове године осетити видну разлику у опремљености у односу на раније године.

Шутановац је подсетио на то да су у 2008. години усвојена четири нова средства наоружања, међу којима је и ракета "пламен", с повећаним дометом и разорнијим дејством.

Усвојили смо нове експлозиве, завршена су и испитивања школског авиона "ласта", на којем се радило дуги низ година. Сада можемо рећи да ће тај производ ући у серијску производњу, најавио је министар.

Према његовим речима, у 2009. години планиран је завршетак пројекта беспилотних летелица домаће производње, ласерски вођене бомбе, самоходног артиљеријског оруђа "сора" од 122 милиметара, повећаног домета са 15 на 21 километар.

Шутановац је прецизирао да ту спада и завршетак ракетног бацача "бумбар", једног од најчувенијих пројеката, који се развија дуги низ година, као и нових врста експлозива, ракетног горива и оклопа за борбена возила и звукометријско извиђање.

Говорећи о стању у домаћој наменској индустрији, он је изразио уверење да би, уколико бисмо се на бољи и квалитетнији начин позабавили радом одбрамбене индустрије, уз смањење броја људи који имају радно место а немају посао, те фабрике имале добру перспективу и капацитет да превазиђу проблеме.

Министар одбране подсетио је на то да су у прошлој године готово све фабрике наменске индустрије двоструко повећале производњу и извоз, али да се и поред тога и даље налазе на списку губиташа јер имају оптерећења из прошлости.

Шутановац је истакао да је добро то што и даље постоји квалитетан производ и конкурентна цена, као и интересовање у иностранству за куповину наоружања и војне опреме из Србије, и указао на неопходност модернизације производње.

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=104555
Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs